اطلاعیه در خصوص موضوعات مطرح شده چاپ نشریه

اطلاعیه در خصوص موضوعات مطرح شده چاپ نشریه

اداره نشریات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در راستای موضوعات مطرح شده در خصوص چاپ نشریه به صورت رنگی و یا سیاه و سفید و توزیع در محیط دانشگاه اقدام به صدور اطلاعیه ای کرده است. جهت مشاهده اطلاعیه کلیک نمایید.

همکاران محترم در خصوص موضوعات مطرح شده چاپ نشریه به صورت رنگی و یا سیاه سفید، جشنواره ها و یا توزیع در محیط دانشگاه جمع بندی نهایی  به عرض می رسد :
در بحث حمایت از نشریات توسط واحد های دانشگاهی از نظر اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی نشریه ای کاملا محتوایی و با چاپ و انتشار معمولی :

 1. بنابراین برای چاپ یک نشریه دانشجویی :
   می تواند صفحات آن  کاغذ کاهی (روزنامه ای)  45 گرمی باشد.
   می تواند به هر تعداد صفحه باشد.
  جلد آن نشریه گلاسه معمولی و در استاندار 35 گرمی باشد.
  می تواند چاپ  2 رنگ مشکی و آبی باشد.
  چاپ می تواند به صورت شیت باشد. (شیت به دو صورت امکان چاپ دارد مشکی و رنگی براساس هر فرم چاپی)
  اگر براساس شاخص های بالا یک نشریه چاپ شود. مسلماً باعث هزینه های کمتر از یک نشریه تمام گلاسه و یا چهار رنگ خواهد بود.
  نشریه می تواند سیاه و سفید باشد و نمیتوان به دانشجو اعلام نمود که چند صفحه مطلب بزند و بنویسد.
 2. یک نشریه از لحاظ  محتوایی  بایستی حرف برای گفتن داشته باشد و به اصطلاح مطلب خلق و تولید نماید و کپی نباشد، دراین صورت است که جذابیت سیاه و سفید  و یا رنگی آن کم اهمیت خواهد شد.
 3. در بخش داوری جشنواره بخصوص رشته طراحی و گرافیک و روی جلد هیچ اشاره ای به به نوع کاغذ نشده است فقط اشاره به کیفیت چاپ، صحافی و برش یک نشریه شده است و قابل ذکر است درجمع بندی امتیازات یک نشریه در بخش اصول فنی پایین ترین نمره یعنی 11 از 100 درنظر گرفته شده است.
 4. در آیین نامه حمایتی نیز در جدول شماره یک تاکید شده است که منظور از کیفیت کاغذ چاپ گلاسه و چهار رنگ نیست.
 5. همکاران در خصوص یک نشریه باید توجه کنند که هزینه های چاپ یک نشریه اختصاص به انتشار چه نوع ترتیبی است. (ماهنامه، فصلنامه، گاهنامه و ...)
  بنابراین یک نشریه شاید در طول یک ترم تا دو شماره بیشتر چاپ نشود و شاید هم فقط یک شماره بتواند جمع آوری شود و چاپ گردد. لذا باید برای چاپ هر نشریه ای اقدامات مناسبی در نظر داشت.
  تعداد مدنظر برای چاپ یک نشریه براساس مطالب بالا چیزی در حدود 200 تا 300 نسخه در هر واحد دانشگاهی می تواند باشد.
  البته در واحدهایي كه بیش از 10 هزار دانشجو دارند این تعداد قابل افزایش می تواند باشد.

روند صدور مجوز برای چاپ (جهت حمايت مالي) یک نشریه باید :

الف ) ابتدا می بایستی فایل پی دی اف و یا لوح فشرده و یا پرینت یک نشریه در کمیته ناظر واحد ارزش گذاری شود.

ب) سپس نامه به شورای فرهنگی واحد و در دبیرخانه استانی به شورای فرهنگی استان جهت  تنظیم سند بالا دستی و اعلام به :

 1. امورمالی دانشگاه جهت پرداخت مستقیم پول به دانشجو در قبال اخذ مستندات چاپ نشریه
 2. تصویب چاپ نشریه توسط چاپخانه طرف قرار داد با واحد دانشگاهی و یا سازمان چاپ و انتشار (هرکدام که به صلاح و صرفه)
  لازم به ذکر است تمامی این هزینه ها از بودجه فرهنگی خواهد بود.
  شایان ذکر می باشد اگر واحدی بودجه مشخص شده در ردیف کد اعتباری تعیین شده از طرف سازمان را هزینه این دسته از نشریات نکند، این بودجه به حساب سازمان برگشت خواهد خورد. طبق بخشنامه سال گذشته بودجه نشریات مکتوب چیزی در حدود 8% از کل بودجه فرهنگی یک واحد اختصاص به بخش نشریات داشته است و این بودجه برای آن دسته از نشریاتی که در برنامه های فرهنگی حضور دارند می بایستی لحاظ شود. بنابراین مسئولین هر واحد باید برنامه ریزی و برآورد دقیق در خصوص هزینه های مدنظر در رابطه با حمایت مالی برای چاپ، کارگاه آموزشی، پرداخت جوایز مالی در جشنواره و ... به عمل آورند و بودجه را مدیریت مصرف نمایند.
 3. طبق آیین نامه حمایت از نشریات دانشجویی تبصره یک از بند دو به صراحت آمده است که این بودجه فقط برای نشریاتی است که تمامی ارکان آن دانشجو باشند و هزینه برای چاپ و انتشار نشریات وابسته به ارگان ها و یا نهادهایی که بودجه مستقل دارند و همچنین نشریات سازمانی همانند معاونت دانشجویی و فرهنگی و ادارات زیرمجموعه و سایر ادارات واحد دانشگاهی ممنون و تخلف محسوب می شود.
 4. دانشجو باید بیاموزد که چگونه بتواند کسب درآمد داشته باشد و از پتانسیل مالی موجود در بیرون از محیط دانشگاه  که در جامعه  و توسط بخش خصوصی (تبلیغات) امکان جذب است در نشریه و متناسب با شأن نشریه و دانشگاه بهره برداری کند. این موضوع در بعضی از واحدهای دانشگاهی در حال انجام است. توجه داشته باشید یک نشریه اگر فصلنامه باشد شش ماه زمان و فرصت برای پیدا کردن یک اسپانسر خواهد داشت و در قانون منعی هم نیامده است.
 5. دانشگاه محلی است برای مشق کردن و آزمودن و قلم زدن و یاد گرفتن بنابر این باید واحدهای دانشگاهی طبق بخشنامه ساعت فرهنگی می بایستی اهتمام جدی در برگزاری کارگاه های آموزشی اقدام نمایند و به صورت مکتوب و مجازی و به صورت آنلاین در حوزه روزنامه نگاری و مطبوعات و در حوزه اقتصاد و درآمد زایی از طریق استفاده از اساتید با تجربه و کار آفرین به اهداف نهایی برسند.

در پایان خدمت همکاران محترم عرض میکنم ما کارمان را خیلی دیر شروع کردیم ولی باید بکوشیم و همت کنیم و یا علی بگوییم. در خصوص بنیه مالی واحد های دانشگاهی عرض میشود که تا زمانی که دانشجو باشد یک دانشگاه حیات خواهد داشت و این به منزله بودجه است، و بودجه فرهنگی نیز باید طبق آیین نامه مالی طبق توضیحات بالا هزینه شوند.

اداره نشریات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی

انتهای پیام/

امتیازدهی به مطلب

اشتراک گذاری

نظردهی به این مطلب

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رویدادها

ثبت نام انتخابات

نظرسنجی

سامانه جدید نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟