یک فعال دانشجویی

نشریات دانشجویی بهترین بستر برای تحلیل‌ دقیق موضوعات است

نشریات دانشجویی بهترین بستر برای تحلیل‌ دقیق موضوعات است

مدیرمسئول نشریه دانشجویی صاد گفت: دانشجویان باید بتوانند در قالب نشریات در فضای دانشگاه فعالیت کرده و ذهن و قلم خود را پرورش دهند.

سجاد شادمان در گفتگو با خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: نشریات دانشجویی در فضای دانشگاه دغدغه‌های قشر دانشجو را نسبت به فضای عمومی جامعه و دانشگاه و موضوعات کلان فرهنگی و اجتماعی مطرح می‌کنند.

وی افزود: نشریه «صاد» فعالیت خود را از سال ۹۶ در دانشگاه آزاد اسلامی قم توسط جمعی از دانشجویان متعهد و انقلابی و برجسته این واحد آغاز کرد و هم‌اکنون پرتیراژترین نشریه دانشگاه آزاداسلامی واحد قم بوده و دارای افتخاراتی ازجمله کسب مقام دوم در بخش نشریات اجتماعی سومین جشنواره نشریات دانشگاه آزاد اسلامی و مقام اول در واحدقم را در سبد افتخارات خود دارد.

مدیرمسئول نشریه صاد گفت: واژه صاد برگرفته از حروف اول عبارت «صبح آزاد دانشگاه» است و بدین معناست که قلم نویسندگان صاد آزاد و مستقل است و همچنین نشریه صاد در این دو سال توانسته است برخی موضوعات فرهنگی و اجتماعی فراگیر بین دانشجویان را بررسی و به شناخت و آگاهی دانشجویان در این حوزه‌ها کمک نماید و همچنین در بیان برخی مشکلات دانشگاه، صدای رسای دانشجو بوده و به نمایندگی از دانشجویان مشکلات آن‌ها را مطرح و پیگیری می‌کند.

سردبیر نشریه صاد افزود: یکی از دانشجویان شاعر و خوش‌ذوق دانشگاه آزاد قم در وصف نشریه صاد چنین می‌سراید؛

زدانشجوی دانا نکته پیداست         بگو حق را که حق آب و گل ماست

بیان حق زکام صاد برخواست        سخن از صبح آزاد دانشگاست

وی ادامه داد: اساساً دانشجو با توجه به روحیه پرانگیزه و حساسیتی که نسبت به موضوعات اجتماعی و سیاسی دارد و ازآن‌جاکه در قیدوبند برخی مصلحت‌اندیشی‌ها قرار ندارد می‌تواند نظر خود را آزادانه اعلام کند و نشریات دانشجویی بهترین بستر برای دانشجو است که اولا نظرات خود را مطرح و به‌واسطه‌ تحلیل دقیق موضوعات و نوشتن در مورد آن‌ها اقدام به مطالعه نماید و نهایتاً فرصت تمرین بسیار خوبی است که دانشجو بنویسد و نوشته خود را در معرض قضاوت دیگران قرار دهد لذا می‌توان گفت دانشجویانی که در حوزه نشریات فعالیت دارند فعال‌تر، پویا‌تر، کنجکاوتر، باانگیزه‌تر و قطعاً قلم قوی‌تری نسبت به سایر دانشجویان دارند.

این فعال دانشجویی بابیان این‌که امروزه باید در دانشگاه‌ها فرصت فعالیت دانشجویان درزمینه فرهنگی بیشتر شود گفت: باید دانشجویان بتوانند در قالب نشریات در فضای دانشگاه فعالیت کرده و ذهن و قلم خود را پرورش دهند، نشریه صاد با توجه به تحریریه قوی و سابقه افتخارآمیز خود همواره سعی دارد فضایی باز را برای فعالیت دانشجویان دانشگاه آزادقم و دیگر دانشجویان دانشگاه‌های سطح کشور فراهم نماید و هم‌اکنون نیز در نشریه صاد مطالبی را از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی، آ‌زاد اسلامی و حتی پیام نور استان‌های تهران، سمنان، قم و برخی استان‌های دیگر دریافت می‌کنیم و این نشان می‌دهد اعتماد دانشجویان به صاد بیشتر و بالاتر است.

شادمان عنوان کرد: برای بالابردن‌کیفیت، سایر نشریات دانشگاهی هم می‌توانند فعالیت خود را علاوه بر محیط دانشگاه خود، در سطح دانشگاه‌های کشور گسترده نمایند که این اتفاق منجر به یک هم‌افزایی در حوزه نشریات خواهد شد و می‌تواند بسیار کمک‌کننده به حوزه نشریات دانشجویی و دانشجویان اهل‌قلم برای نوشتن بیشتر باشد.

دبیر کانون جوانان نو‌اندیش با اشاره به این‌که امروزه با توجه به گستردگی فضای مجازی و جلوه‌های بصری در حوزه نشریات اظهار کرد: شاهدیم که نشریات هنوز جایگاه خود را در بین دانشجویان حفظ کرده و این نشان‌دهنده‌ پیشرفت سطح و عملکرد دانشجویان در این حوزه بوده است. امروزه وظیفه انتقال و بیان اخبار را فضای مجازی به‌خوبی انجام می‌دهد اما وظیفه تحلیل اوضاع و شرایط و بررسی معضلات و ارائه راهکار‌های علمی و عملی هنوز به عهده‌ نشریات است و باید سعی فعالین حوزه نشریات به سمت کارکرد تحلیلی و بررسی و فعال کردن استعداد‌های دانشگاهی در این حوزه باشد.

شادمان ادامه داد: در حوزه نشریات وضعیت مناسبی حاکم است هرچند تا نقطه مطلوب فاصله باقی است اما اگر وضعیت امروز را نسبت به قبل انقلاب مقایسه کنیم، متوجه پیشرفت‌های چشم‌گیری خواهیم شد، قبل از انقلاب تنها تعدادی روزنامه به‌صورت محدود چاپ و توزیع می‌شد که به شکل امروزی در فضای باز رسانه‌ای امکان نوشتن برای همه فراهم نبود.

وی با اشاره به وضعیت و شرایط فعالیت مطبوعاتی قبل از انقلاب گفت: در زمان رژیم پهلوی برای این‌که فعالان عرصه مطبوعاتی و فعالان حوزه تبلیغات دستگیر نشوند به‌عنوان‌مثال حضرت آیت‌الله مصباح یزدی یادداشت‌ها و اطلاعیه‌های خود را به اشکال مختلف و با قلم‌های متفاوتی می‌نوشتندکه این روش هوشمندانه آیت‌الله‌ مصباح در موارد متعدد باعث عدم شناسایی ایشان می‌شد و نامه‌های اظهار درماندگی ماموران ساواک از شناسایی صاحب این خط و نوشته سال‌های گذشته در رسانه‌ها منتشر شده است.

مدیرمسئول نشریه صاد گفت: شدت اختناق قبل انقلاب بالابود، اما امروزه به برکت انقلاب اسلامی همه در بیان، نوشتن و گفتن عقاید خود آزاد و مختار هستند. متأسفانه کسانی از این آزادی سوء استفاده سیاسی و جناحی می‌کنند و قلم مستقل و آزاد دانشجو را به قلمی برای احزاب و جریان‌ها سوق می‌دهند و به بهانه‌ انتقاد، تمام ارکان نظام را زیر سؤال می‌برند. البته خرسندیم که بعد از تحولات اخیر در سیستم دانشگاه آزاد اسلامی این روند اصلاح‌شده و امید داریم همه‌ دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت نشریات، قلم خود را ارزان نفروخته و نشریه خود را به تریبون بعضی از جریانات فرصت‌طلب تبدیل نکنند و در نوشتن مستقل باشند و سخن حق را بنویسند.

دانشجوی برجسته عمران آزاد واحدقم و فعال حوزه نشریات در پایان گفت: نشریه صاد هم‌اکنون ویژه‌نامه‌های مربوط به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و برخی دیگر از شماره‌های خود را علاوه بر سطح دانشگاه، به‌صورت عمومی در سطح استان قم هم توزیع خواهد کرد.

انتهای پیام/

امتیازدهی به مطلب

اشتراک گذاری

نظردهی به این مطلب

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رویدادها

ثبت نام جشنواره

نظرسنجی

سامانه جدید نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟