دکتر سیدطه هاشمی خبر داد

مشارکت 600 نشریه در نخستین جشنواره نشریه های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

مشارکت 600 نشریه در نخستین جشنواره نشریه های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت : اگر در یک محیط علمی که دانشجویان در حال تحصیل هستند این امکان را فراهم کنیم تا بتوانند به صورت گسترده در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی حاضر شوند و حرف های خود را در قالب نشریه و البته در چهار چوب قوانین و مقررات منتشر کنند، در واقع به نسلی پویا و فعال چه در محیط دانشگاه و چه زمانی که فارغ التحصیل و وارد جامعه می شوند، کمک کرده ایم.

دکتر سیدطه هاشمی درباره نخستین جشنواره سراسری نشریه های دانشجویی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که قرار است اختتامیه آن بیست و پنجم شهریور امسال به میزبانی واحد تبریز برگزار شود ، اظهار کرد: به موازات ساختن نهادهای مختلف مانند کانون های فرهنگی ، هنری و اجتماعی، تشکل های سیاسی ، هیات های مذهبی و همه آنچه بستر مناسب برای فعالیت های فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی را فراهم می کنند و مجری آن در دانشگاه است ، اگر مجوز انتشار نشریه هم داده شود در واقع کار به طور کامل انجام شده است.

وی افزود: از دانشجویانی که در دانشگاه نشریه منتشر می کنند توقع کار حرفه ای نداریم ، بلکه می خواهیم در چارچوب ضوابط و مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی و بخشنامه های دانشگاه، امکان و زمینه را برای فعالیت در رسانه های مختلف آماده کنیم تا بتوانند مسائل فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی خود را تبیین کنند.

عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: بر همین مبنا باید سعه صدر داشته باشیم و اگر دانشجویی خطا کرد به او کمک کنیم تا اصلاح شود. بدون تردید دانشجویان هم باید در چارچوب قانون در زمینه های اجتماعی فعالیت و از افراط و تفریط پرهیز کنند.

هاشمی با بیان اینکه یکی از بزرگ ترین رسالت ها و اصلی ترین وظایفی که ما بر عهده داریم تعبیه و راه اندازی کارگاه های آموزشی ، راهنمایی و هدایت نشریه های دانشجویی و کمک به رشد و پویایی آنهاست ، اضافه کرد: فعالیت های سیاسی دانشجویان، در واقع یک تمرین سیاست ورزی برای ورود به عرصه فعالیت های سیاسی است.

به باور رییس شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریه های دانشجویی ، انتشار نشریه در واقع نوعی تمرین کار حرفه ای در عرصه رسانه است و فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری ، تمرینی برای شناسایی استعدادها به شمار می آید.

وی ادامه داد: رسانه، رکن چهارم دموکراسی و تجلیگاه آزادی بیان و توسعه فرهنگی و اجتماعی است. در جوامعی که در چارچوب قانون به نشریه با نگاه های فکری و گرایش های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اجازه انتشار داده می شود، در واقع به بلوغ فکری و توسعه فرهنگی کمک بزرگی می شود. بر همین مبنا در نظامی مانند جمهوری اسلامی که بر پایه حضور گسترده و رای مردم در ساختارسازی و نهادسازی حوزه سیاسی، شکل گرفته انتظار می رود این امکان البته در چارچوب قانون و مقررات برای همگان فراهم شود و در دانشگاه، به طریق اولی، توقع بیش از این است.

صاحب امتیاز و مدیرمسوول وقت روزنامه انتخاب ، تاکید کرد: دانشگاه، محل تولید علم و تربیت نیروی انسانی و آماده کردن دانشجو برای ورود به جامعه است. در حقیقت، تنها راه موفقیت و توسعه همه جانبه در دانشگاه و رسیدن به اهداف عالی ، ایجاد بسترآزاداندیشی است و اگر این بستر در دانشگاه فراهم شود، عناصر مختلفی باید بتوانند آزادانه اندیشه ها و برنامه های خود را عرضه کنند.

هاشمی توضیح داد: در صورت وجود فرایند آزاداندیشی، نه تنها به توسعه فرهنگی اجتماعی بلکه به توسعه علمی هم کمک می شود ؛ چون نظریه پردازی ها و تولید تئوری هایی که مشکلات و معضلات یک جامعه را حل می کنند، بیشتر در دانشگاه ها و مراکز علمی شکل می گیرند ، پس باید بستر آزاداندیشی پدید آید.

وی ادامه داد: در این عرصه، قاعدتا دانشگاه آزاد اسلامی که مروج و منادی آزاد اندیشی است باید پیشتاز باشد. واژه آزاد، در واقع نشان دهنده حریت، آزادگی و ایجاد بستر مناسب برای آزادی فکر و اندیشه در چار چوب قانون و آزادی بیان است. پس از دانشگاه آزاد اسلامی انتظار می رود خیلی بیشتر از دانشگاه های دیگر به این مهم جامه عمل بپوشاند.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه داشتن رسانه ، به ویژه نشریه ، مهم ترین جلوه این آزاداندیشی است و به طبع آن، به آزادی فکر و اندیشه و آزادی بیان منتهی می شود افزود: خیل عظیمی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در کنار تحصیل در رشته تخصصی خود، علاقه مند هستند در یک رشته هنری ، فرهنگی ، سیاسی یا رسانه ای فعالیت و در آینده آن را به عنوان کار حرفه ای دنبال کنند. بنابراین طرح استعدادیابی در حوزه های فرهنگی، هنری ، رسانه ای و اجتماعی در دستور کار است.

هاشمی ، ارتقای انگیزشی دانشجویان، شناسایی، معرفی و تجلیل از آثار فاخر نشریه های برتر دانشجویی و تربیت دانشجویان اهل قلم متعهد و متخصص را از اهداف مهم برگزاری نخستین جشنواره سراسری نشریه های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد و اضافه کرد: آیین‌نامه جامع این جشنواره در دی 1394 از سوی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به ستاد استان ها و واحدها و مراکز آموزشی این دانشگاه ابلاغ شد و خوشبختانه روند مطلوبی را طی کرد تا به نقطه پایان رسید. مشارکت 600 نشریه و ارایه 2450 اثر، نشان از استقبال و اشتیاق فعالان حوزه نشریات دانشگاهی و انگیزه قوی و پرشور در این عرصه فرهنگی دارد.

هاشمی با ابراز خوشحالی از برگزاری نخستین جشنواره نشریه های دانشجویی به صورت سراسری در دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی واحد تبریز ، گفت: قاعدتا این کار زمینه ای برای فعالیت های گسترده و توسعه انتشار نشریه در سراسر کشور خواهد بود و از تمامی دست اندرکارانی که کمک کرده اند این جشنواره شکل بگیرد تشکر می کنم. بیش از همه تشکر می کنم از دانشجویانی که این نشریه ها را منتشر می کنند و از جشنواره استقبال و در آن شرکت کرده اند. امیدواریم در سال های آتی بتوانیم نواقص را برطرف کنیم و با برنامه ای منظم در توسعه و گسترش انتشار نشریه های وزین دانشجویی در سراسر کشور گام برداریم.

قرار است بیست و پنجم شهریور اختتامیه جشنواره با حضور دکتر سیدطه هاشمی و سایر مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی در واحد تبریز برگزار و از برگزیدگان کشوری تجلیل شود. همزمان با اختتامیه، نخستین انتخابات کشوری مدیران مسوول نشریات دانشجویی با حضور 500 نفر از فعالان دانشجویی شامل برگزیدگان، مدیران مسوول نشریه ها و کارشناسان رابط نشریه های واحدهای دانشگاهی در واحد تبریز برگزار خواهد شد.

همچنین مدیران مسوول نشریه های دانشجویی از کارگاه‌های آموزشی روزنامه نگاری و آشنایی با قوانین مطبوعات بهره مند خواهند شد. نخستین سامانه مجازی نمایه سازی و پایگاه رسمی نشریه های دانشجویی واحدهای دانشگاهی نیز رونمایی می‌شود.

انتهای پیام/

امتیازدهی به مطلب

اشتراک گذاری

نظردهی به این مطلب

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رویدادها

ثبت نام جشنواره

نظرسنجی

سامانه جدید نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟